Yerli Filmler 1

Dila Hanım (Orhan Aksoy / 1977)
1977 yılında Orhan Aksoy’un Kapadokya’da çektiği ve başrollerinde Türkan Şoray ile Kadir İnanır'ın oynadığı muhteşem “Dila Hanım” filmi. Müziği Cahit Berkay’a ait olan film, ikilinin “Selvi Boylum, Al Yazmalım”dan sonraki en güzel filmi. Filmle ilgili ilginç bir not: Filmin ilk 4 dakikasında, 2011 yılında yitirdiğimiz, Kapadokya’nın efsane turizmcisi Saffet Yatağan da oynuyor; Dila Hanım’ın ölmüş kocası ‘Rıza Bey’ rolünde:)


Mahpus (Nejat Saydam / 1973)
Türkan Şoray ile Hakan Balamir’in başrollerde olduğu, Nejat Saydam’ın yönettiği 1973 yılı yapımı “Mahpus”, büyük oranda Kapadokya’da çekilmiş. Hayli acıklı olan filmde, kocasına duyduğu aşk nedeniyle kocasının kan davalısını öldürüp hapse düşen, ancak kocasının vefasızlığıyla yıkılan Ümmühan’ın yaşadıkları anlatılıyor. Filmin sürprizlerinden biri de, 1950-1983 yılları arasında hapishane olarak kullanılmış Meryemana Kilisesi’nin (Nevşehir) görüntüleri. Görüntüler 50. dakikadan sonra başlıyor. Videoya resmin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Derviş Bey (Şerif Gören / 1978)
“Derviş Bey”; Kadir İnanır, Melike Zobu ve Ahu Tuğba başrollerde… Çekim mekanı Kapadokya olan filmi Şerif Gören yönetmiş. Mevzu kan davası etrafında dönüyor.Çeko (Çetin İnanç / 1970)
Western filmimiz “Çeko”:) Çetin İnanç’ın yazıp yönettiği filmde Yılmaz Köksal, Ahmet Mekin, Erol Taş, Hayal Sirer, Semra Yıldız, Feridun Çölgeçen gibi isimler rol almış. Kapadokya olmuş mu size Meksika:) Olaylar hem de 1875 yılında geçiyor:) Filmin çekildiği yıl ise 1970.Firar (Şerif Gören / 1984)
Başrolünü Hülya Koçyiğit'in oynadığı bir "kadın" filmi olan Firar'da, Talat Bulut, Meral Çetinkaya, Eva Bender ve Erdal Özyağcılar isimleri dikkat çekiyor. Kendisiyle evlenmeyen adamı öldürüp hapse giren Ayşe, bir punduna getirip hapisten kaçar ve Ürgüp'e çocuklarını görmeye gider. Filmin tümü Kapadokya'da çekilmese de Ürgüp görüntüleri için bile izlenir. Videoya resmin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.


İsa, Musa, Meryem (Faruk Turgut / 1989)
Tümü Kapadokya'da çekilmiş olan filmin başrollerini Tarık Akan, Meral Konrat ve Oktay Sözbir paylaşıyor. Film, amansız bir hastalığa yakalanan İsa, geçmişte işlediği suçun bedelini kaçıp saklanarak ödeyen Musa ile bu iki erkeğin de sevdiği Meryem'in öyküsünü anlatıyor. Topal (Orhan Elmas / 1971)
Biraz macera, biraz dram, biraz Kapadokya... İrfan Atasoy, Meral Orhonsay, Eşref Kolçak ve Bilal İnci başrollerde.  Dağların Kartalı (Feyzi Tuna / 1970)
Kapadokya'da çekilmiş bir macera filmi daha... Filmin iki özelliği var; Marlon Brando'nun oynadığı "One Eyed Jacks" filminin yerli versiyonu olması ve başrolde Hülya Darcan'ın da oynaması. Biliyorsunuz ki Darcan, Kapadokya'da çekilmiş "Cemalım" filminin başrol oyuncusu ve günümüzün sevilen dizi yıldızlarından Bergüzar Korel'in annesi. Filmin bir sürprizi de o yıllarda sinemanın yeni yüzü olan Kadir İnanır'ın, dönemin kralı Ayhan Işık'a eşlik etmesi.

 

Tarkan - Gümüş Eyer (Mehmet Aslan / 1970)
Sezgin Burak'ın aynı isimli resimli romanından uyarlanan Tarkan-Gümüş Eyer filmi, Tarkan serisinin ikinci filmi. Kapadokya'da çekilen filmde Tarkan'ı Kartal Tibet canlandırıyor. Diğer oyuncular arasında ise Eva Bender, Bilal İnci ve Reha Yurdakul var. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.