Müzik Klipleri 1

Barış Manço - Ne Yar Ola (1978)
Efsane Barış Manço da Kapadokya’nın tadına bakmış. Ürgüp’ün girişindeki Çatalkaya’da (Üç Güzeller) siyah-beyaz olarak çekilen klip, yumuşacık müziği ve romantizmiyle insanı alıp götürüyor. Seyrederken, günümüzün yüksek tempolu, bol teknolojili kliplerinin ve müziklerinin aslında tatsızlığını janjanlı ambalajıyla örtmeye çalışan çikolatalar gibi olduğunu bir kez daha hissediyorsunuz.
Anaganaga O Dheerudu (2011)
2011 yılı başında gösterime girmiş “Anaganaga O Dheerudu (Once Upon a Warrior)” isimli fantastik Hint filminin dış mekanlarında bol miktarda Kapadokya kullanılmış. Bollywood yapımlarının neredeyse tamamında olduğu gibi aşk ve dans dolu bu filmden ağırlıklı Kapadokya görüntüleri eşliğinde bir klip. 
Ayrıca kız güzel, oğlan yakışıklı:)

Sankranthi (2005)
Bazı sahneleri Kapadokya’da çekilen 2005 yapımı Hint filmi Sankranthi’den…
Ashok - Mumtaju (2007)
Hindistanlı şarkıcı Ashok, Mumtaju şarkısı için Kapadokya'da klip çekmiş.
Delia - Wuella Wuella (2012)
Romen şarkıcı Delia'nın Kapadokya'da çektiği bu kıpır kıpır klip oldukça ilgi görüyor.

Pınar Aylin & Michael Damian
Don’t make me wait (1998)
İşte sizlere 1998 yapımı bir klip. O zamanlar pek izlenen beyaz dizi ‘Yalan Rüzgarı’nın yakışıklısıyla, ufak tefek şarkıcı kızımız Pınar Aylin’in Kapadokya’da zıp zıp zıpladıkları bu klip için Damian bakın ne demiş: “Daha önce Kapadokya’nın adını duymuştum. Ama bu kadar muhteşem olacağını tahmin etmiyordum. Çok büyülendim. Çektiğimiz klip hem Türkiye’de, hem de Amerika'da yayınlanacak. Bu benim için de, Türkiye için de çok güzel olacak.’’

Billur Güventürk - Sen (2013/Patron Mutlu Son İstiyor)
Kapadokya'da çekilen ve başrollerinde Tolga Çevik ile Ezgi Mola'nın oynadığı Patron Mutlu Son İstiyor filminin şarkısı "Sen" için yapılan klip. Filmde komedi unsuru ağırlıklı olsa da klipte yoğun bir duygusallık var.

Edip Akbayram - Yandım Yandım (2011)
Avanos'ta evi olan ve bölge halkı tarafından sevilen Edip Akbayram, kliplerinden birini Kapadokya'da çekmeyi ihmal etmemiş. Hayranları için gelsin...


Erkin Koray - Cemalim (1974)
Ürgüplü Refik Başaran’ın “Cemalim” türküsünü çok kişiden dinledik bugüne kadar, ama Erkin Baba 38 yıl önce ayrı güzel yorumlamış. Kendine has “cool” tarzıyla izlemesi büyük keyif veriyor. Üstelik görüntü ve ses kaydı çok iyi; tadını çıkarın:)

Ümit Sayın - Biz Kopamayız (2013)
Ümit Sayın, bu klipte başrolü kendisinden çok sonbahar güzelliği içindeki Kapadokya'ya verdiği için minnettarız. Yardımcı rollerde ise Kapadokya Balloons var. Hal böyle olunca da "Biz Kapadokya'dan Kopamayız" :)
 
Nil Karaibrahimgil – Şifre (2002)
Nil Karaibrahimgil’in 2002 yılında Turkcell Hazır Kart kampanyası için yaptığı “Şifre” klibi.
Mahsun Kırmızıgül – Sevdalıyım (1996)
Günümüzde müzisyenden ziyade sinemacı olsa da, bir zamanlar İbrahim Tatlıses ile yarışacak kadar “türkücü” olan Mahsun Kırmızıgül'ün 1996'da “Sevdalıyım” şarkısına yaptığı bu iddialı klibin bir bölümü de Kapadokya’da geçiyor. 
Türkücümüzün artistik tavırlarına, özellikle de Emine Ün'ün belini kullanarak yaptığı “özel hareket”e dikkat diyorum ve sizi bu neşeli kliple başbaşa bırakıyorum:)

Özcan Deniz - Dön Desem (2002)
Mahsun Kırmızıgül Kapadokya’da flamenko yapar da Özcan Deniz durur mu? O da 2002’de “Dön Desem” şarkısına bu klibi yapmış. Hazır Asmalı Konak’ta oynuyorken, yeni albümün klibini de aradan çıkarıvereyim demiş:)

Emrah - Birimiz Ayakta Kalmalıydı (2006)
“Benle yaşadıklarını unut, yaşamadıklarını düşün” felsefesiyle sevdiğine bir ders vermeye çalışan acılı damat adayı Emrah, gelini Göreme Açık Hava Müzesi’nde terk ediyor maalesef. Kamera, kısacık da olsa Kapadokya’daki butik otellerimizden birine de uğruyor, hani bir umut barışırlar mı diye, ancak sonuç üzücü… 


İbrahim Erkal - Sen Aldırma (1998)
İbrahim Erkal, Kapadokya yollarında “Çare gelmez ağlamaktan, ayrılır mı et tırnaktan?” nakaratıyla, güzelim ilkbahara rağmen isyanlarda… ‘Sırılsıklam’ albümünün bu parçası Erkal hayranlarının sevgisini kazanmış. 


Deniz Arcak – Beyaz Vadi (1995)
Deniz Arcak’ın aynı adı taşıyan albümünün ilk şarkısı olan “Beyaz Vadi”, bir gece vakti Kapadokya’da hayat bulmuş. Kapadokya’da, kıpır kıpır dansçıların içinde sakince şarkısını söyleyen beyaz elbiseli Deniz Arcak’a kulak verelim o zaman: 
“Beyaz vadinin tam ortasında
Işık can verir aşkın ilk korkusunda
Ben düşerim kaçış yollarına
Gecenin mavi kapısı sana açılınca…”


Konja Neram Chandramukhi Tamil Songs (2011)

Klibi Kapadokya'da çekilen bir Hint şarkısı.

Andalane Andishta - Pourudu Songs (2009)

Klibi Kapadokya'da çekilen bu Hint şarkısı pek neşeli, pek oynak.

Burcu Güneş - Aşkın Beni Baştan Yazar (2014)
Burcu Güneş, 2014 yılında çıkardığı "Aşkın Beni Baştan Yazar" isimli single çalışmasının klibini Kapadokya'da çekti (Videoyu izlemek için fotoğrafın üzerine tıklayınız).


Moğollar - Peribacaları (1975)
Moğollar'ın 1975’te yaptıkları “Düm-Tek” albümünden “Peribacaları”nı grubun görüntüleri eşliğinde dinleyebilirsiniz.


Cahit Berkay & Engin Yörükoğlu
Ensamble d’Cappadocia (1976)
Efsane grup Moğollar’ın üyelerinden Cahit Berkay ile Engin Yörükoğlu’nun 1976 yılında Türk halk ve sanat müziği yorumlarından oluşan bir albüm çıkardıklarını ve bu albümün adının “Ensamble d'Cappadocia” olduğunu biliyor muydunuz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.