Yabancı Filmler 1

Medea (Pier Paolo Pasolini / 1969)
Kısa yaşamına, tamamının senaryosunu kendisinin yazdığı 12 uzun metrajlı filmin yanı sıra belgeseller ve kısa filmler sığdırmayı başaran Pasolini’nin Euripides’in Medea’sından esinlenerek yazıp, çektiği bu filmin neredeyse tamamı Kapadokya’da çekilmiş. O yılların Kapadokya’sını merak edenler için eşsiz görüntüler sunan Medea’nın başrolünde ünlü soprano Maria Callas oynuyor. Bölgede yaşayanların da figüran olarak yer aldığı Medea’nın sürpriz oyuncularından biri de cellatbaşı rolündeki sinemacı Muzaffer Hiçdurmaz.
Film ekibi, o yıllarda Club Med tarafından işletilen Uçhisar’daki Kaya Otel’de konaklamış. Basınımızın fazlasıyla ilgi gösterdiği Medea çekimleri hakkında yazılıp çizilenlere bakılırsa merkezde Maria Callas var. Bir haberde Callas’ın Türkiye’ye gelirken bavullarının kaybolduğu, bir diğerinde Kapadokya’daki çekimlerde sıcaktan fenalaşarak bayıldığı ve Pasolini’nin kendisiyle bizzat ilgilendiği yazıyor. Ama en ilginç haber Callas’ın “musluklarından şarap akan ama suları akmayan” otelde duşunu alabilmek için suların gelmesini beklediğinden onuruna verilen resepsiyona çok geç kalmasını anlatan haber.


You Can't Win 'Em All (Paralı Askerler) (Steve Barron / 1970)
Başrollerde Tony Curtis, Charles Bronson, Michelle Mercier; Salih Güney, Fikret Hakan, Suna Keskin, Kayhan Yıldızoğlu gibi Türk oyuncular da eşlik ediyor. Kapadokya'da çekilen film, iki paralı askerin silah satmak için geldiği Anadolu'da Türklerin yanında Kurtuluş Savaşı'na katılmalarını anlatıyor. Dönemin sansür kurulu tarafından Türkiye aleyhinde bir film olmasına karar vermesi nedeniyle ülkemizde gösterimi yasaklanan film 2013 yılında bir TV kanalımızda gösterildi. Aşağıdaki linkten filmin tamamını Türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.


Arabian Nights (Steve Barron / 2000)
Steve Barron’un 2000 yılında TV için yaptığı 1001 Gece Masalları temalı “Arabian Nights” filminin büyükçe bir bölümü de Kapadokya’da çekilmiş. Milli Avital, Alan Bates, James Frain ve Türk asıllı oyuncu Tcheky Karyo’nun başrollerini paylaştığı filmde bölgede yaşayanlar da ufak tefek rollerde gözükmüşler. İngilizce olarak izleyebileceğiniz filmin tamamı aşağıda.


Ghost Rider 2 - Spirit of Vengeance (Brian Taylor / 2011)
Nicholas Cage'in "Hayalet Sürücü" olarak karşımıza çıktığı ilk filmin devamı olarak çekilen "İntikam Ateşi", Kapadokya ve Pamukkale'de çekilen bölümleri nedeniyle ülkemizde hayli ilgi gördü. Özellikle Kapadokya'daki çekimlere basının gösterdiği ilgi büyüktü. Kapadokya'da yaşayanların figüran olarak boy gösterdiği filmde Idris Elba ve Christopher Lambert da rol alıyor. Filmin Türkçe dublajlı halini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.


Gülibik (Gülibik der Hahn) (Jürgen Haase / 1984)
Çetin Öner'in, bir köy çocuğu ile horozunun arkadaşlığını anlattığı "Gülibik" isimli çocuk romanından uyarlanan filmde Ejder Akışık, Nurşim Demir, Murat Güler, Harun Yeşilyurt, Necmettin Çobanoğlu oynuyor. Ürgüp'ün Sarıhıdır köyünde çekilen filmin 25.-31. dakikaları arasındaki Avanos ilçe merkezi görüntüleri özellikle ilgi çekici. Müziğini Zülfü Livaneli’nin yaptığı, TRT ve Alman ZDF TV ortaklığında çekilen film birçok ödül aldı. (Videoya ulaşmak için resmin üzerini tıklayınız.)
Piyordlu Küçük Hoca (Brita Wielopolska  / 1985)
Danimarka yapımı fantastik bir film olan Piyordlu Küçük Hoca” bir çocuğun dünya gezisi sırasında başından geçenleri anlatıyor. Filmin çekimleri ağırlıklı olarak Kapadokya’da Avanos’un Bayramhacılı köyünde ve İstanbul Topkapı Sarayı’nda yapılmış. Milliyet gazetesinde 1984 yılında yer alan bir habere göre çekimler Bayramhacılı köyündeki Osman emminin evinde başlamış. Başrol oyuncusu David Bertelsen, iki ay boyunca bu evde yaşamış. Filmde kullanılan atlar ve develer için köyden günlüğü 75 liraya ahırlar kiralanmış. Ayrıca, filmin 33 yaşındaki Danimarkalı kadın yönetmeni Brita Wielopolska, en kısa zamanda Türk kadınının çelişkisi üzerine bir film yapmayı istiyormuş.
Filmin ilgiye değer bir yönü ise yazar Ayşe Kulin'in filmin yapımcı yardımcılarından biri olarak çalışmış olması. O günlerle ilgili gözlemlerini ve anılarını çeşitli röportajlarda ve Şubat 2014'de yayınlanan "Hayal" isimli otobiyografik kitabında anlatan Kulin, özellikle filmin "oyuncularından" biri olan deveden çok çekmiş :)
Filmde Zihni Küçümen, Kadir Savun, Cevat Kurtuluş ve Macit Koper gibi usta oyuncuların yanı sıra 10 yaşındaki Zuhal Özdemir de rol almış. Kapadokya’yı balondan değil de ‘uçan halı’ üzerinden gezmek isteyenler filmin fragmanına göz atabilirler. (Videoya ulaşmak için resmin üzerini tıklayınız.)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.