Belgeseller 3

Fransız TV - Kapadokya Belgeseli (1959) 
Başrolde 1959 yılının Göremesi, kiliseler ve Göreme yaşantısı... Kısacık da olsa Mustafapaşa'daki Keşlik Manastırı'nı da görebiliyoruz. En kısa ama en ilginç rol ise Kapadokya'da yaşadığını bildiğimiz araptavşanının (allactaga williamsi laticeps) tüm sevimliliğiyle 05:35'de o muhteşem kuyruğuyla zıplayarak geçivermesi :) O yıllarda Göreme merkezde bile görebiliyormuşuz araptavşanını. Videonun sonunda kısa bir bölüm olarak Pamukkale de arz-ı endam ediyor. (Videoya ulaşmak için fotoğrafın üzerine tıklayınız.)Land of the Fairy Chimneys (1967) 
British Pathe'de yer alan yaklaşık 3 dakikalık belgesel o yıllardaki Göreme'ye yoğunlaşıyor. Köy yaşantısının tüm dinamikleriyle devam ettiği Göreme'yi kısacık da olsa izlemek keyif verici: Köşk minareden ezan okuyan köy imamı, bugünkü Göreme'nin simgesi Roma mezarının az ilerisinde tulumbayla su çeken kadınlar, yüklü eşekler... (Videoya ulaşmak için fotoğrafın üzerine tıklayınız.)Niğde-Aladağlar Çıkışı (Mountain IMP) (1963) 
İskoçya-Glasgow'dan bir grup dağcı 1962 yılında Niğde-Aladağlar çıkışı yapmak üzere harekete geçerler. En önemli ihtiyaçları olan araçlar Rootes firması tarafından karşılanır; iki adet ödünç Hillman IMP. Firma, bu araçların üreticisidir ve dağcılara İskoçya'dan başlayıp Aladağlar'a uzanacak, oradan da tekrar İskoçya'da sonlanacak gezinin filmini yapmalarını şart koşar. Dağcılar bunu bayılarak kabul eder; zira içlerinden biri, Robin Chalmers, bir BBC editörü ve kameramanıdır. Böylece, Robin Chalmers, Kenny Bryan, Chris ve George Liddle, Alasdair Beaton, Eddie Thompson, Tom Murray ve Iain MacLeod'dan oluşan ekip Ağustos 1963'te yola çıkar. İşte 15 dakikalık bu belgesel, bu yolculuğun ve tırmanışın öyküsüdür. Ekip, Demirkazık zirvesine çıkmayı başarır. Oldukça ayrıntılı bilgilerin verildiği, bugün bizim için son derece ilginç görüntüler içeren belgeseli izlemek çok keyifli.  (Videoya ulaşmak için fotoğrafın üzerine tıklayınız.)

Turquie: la Cappadoce des fees (1990)Saç müzesiyle ünlü Avanoslu çömlekçi Galip Usta ile başlayan videoda Avanos, Zelve, Ürgüp pazarı, Saruhan Kervansarayı gibi yerlerde şöyle bir geziniyoruz. Halı dokuyan, tandırda ekmek yapan kadınlar, kahvede oturan adamlar arasında eminim tanıdıklar çıkacaktır.  (Videoya ulaşmak için fotoğrafın üzerine tıklayınız.) National Geographic Channel - Kapadokya Belgeseli (Şubat 2013)
National Geographic Channel’ın (NGC) Panasonic sponsorluğunda gerçekleştirdiği “Dünya Mirasları” (The World Heritage Special) isimli yayın kuşağında Şubat 2013’te üç kez ekrana gelen Kapadokya belgeseli. İçinde tanıdık yüzler olan belgesel baştan sona bir solukta izleniyor. Görüntüler HD kalitesinde ve dili İngilizce.
Ufak bir bilgi: NGC, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Avustralya olmak üzere 5 kıtada izleyicileriyle buluşturduğu Dünya Mirasları yayın kuşağının 370 milyon evde izlendiğini söylüyor. Belgeseli üç bölüm halinde izleyebilirsiniz. (Videolara ulaşmak için fotoğrafların üzerine tıklayınız.)

1. Bölüm
2. Bölüm
3. Bölüm

Andrew Rogers, Time and Space (2010)
Uzaydan görülebilecek boyutta heykeller yapan Avustralyalı heykeltıraş Andrew Rogers’ın “Yaşamın Ritimleri” Projesi kapsamında 2007-2009 yılları arasında Kapadokya Göreme’deki Karadağ Mevkii’nde yaptığı 10 çalışmadan oluşan “Zaman ve Mekan” isimli Yeryüzü Heykelleri Parkı’nı anlatan belgeselden hazırlanan 7 dakikalık klip.

Michael Palin’s New Europe 
Cappadocia - Turkey  (2007) 
BBC’den Michael Palin, kış vakti Kapadokya’ya gelmiş, vadilerde keyifli yürüyüşler yapmış, elbette balon turuna katılmış ve Göreme’deki Fairy Chimney Inn’e uğrayarak Andus & Gülcan Emge çiftiyle bölgedeki çalışmaları hakkında sohbet etmiş. Belgeselin en ilginç bölümlerinden biri ise Palin’in Göreme’de kahve falı baktırdığı bölüm. Sadece İngilizce olan programı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Derinkuyu Underground City
History Channel (2011) 
History Channel’ın Kapadokya’daki Derinkuyu Yeraltı Şehri ile ilgili mini belgeseli. Belgeselde tarihçiler şu konuyu tartışıyorlar; Derinkuyu Yeraltı Şehri antik bir köy mü yoksa antik bir mülteci yerleşim yeri mi? Hangisinde karar kıldıklarını merak ediyorsanız linkimizi tıklayınız:)


Underground Pelasgian Cities in Cappadocia
History Channel (2009)
Kapadokya’daki yeraltı şehirlerini anlatan belgeselde sunucumuza bölgenin deneyimli rehberlerinden Elvan Özbay eşlik ediyor. Özkonak, Ağırnas ve Gaziemir yeraltı şehirlerini karış karış gezen ikili, Göreme Açık Hava Müzesi ile Mimar Sinan Evi’ne de uğramayı ihmal etmiyor. Belgeseli 5 bölüm halinde izleyebilirsiniz.
1. Bölüm

2. Bölüm
3. Bölüm


4. Bölüm
5. Bölüm


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.